Современная электронная библиотека ModernLib.Net

Кодло

ModernLib.Net / Современная проза / Соколян Марина / Кодло - Чтение (стр. 5)
Автор: Соколян Марина
Жанр: Современная проза

 

 


Коли Горан почав зачитувати текст, навколо вже зібрався невеличкий натовп — до нас приєдналися студенти з груп Демінор і Мілтона, підійшли навіть кілька чоловік бамбузлівців, звичайно, не головний забіяка, але — найбільш допитливі — дівчатка, Лора і Дана. То й добре — чим більша аудиторія, тим краще. Після того, як текст було виголошено, на деякий час запала мовчанка, а потім водночас всі почали говорити.

— Що за чортівня?

— Яка ще операція?!

— Хто цей N?!!

— Execution? Squad?!

— А кого будуть страчувати?

Ми, аби не виділятися, підтримували ажіотаж такими ж афектованими погуками і ремарками. Народ розгубився. Не було, звичайно, одностайної переконаності, але певна стурбованість все ж таки мала місце. Навіть скептик Тоні похмуро кусав губу і не намагався все заперечити. Це було просто чарівно! І тут, на хвилі нашого невеличкого тріумфу, мені прийшла чомусь недоречна думка: якби Ханна була тут, напевне, її потішив би успіх одного з етапів нашої боротьби з бамбузлівцями… Мабуть, я засильно перейнялася її проблемами — хоч і застерігав професор Мілтон…

— Егм… А хтось бачив сьогодні Ханну? — поцікавилась я відсторонено.

Знов запала тиша. Колеги перезиралися не те що стурбовано — вже навіть трохи перелякано. Багато хто був очевидцем вчорашнього інциденту, про незрозумілі зникнення студентів йшлося ще раніше — а такі речі швидко набувають розголосу — тепер же все це лягло на основу зловісних натяків знайденого листа… Еван підморгнув мені, мовляв, добре використала момент, але, присягаюсь, це було не навмисне!

Ханну ніхто не бачив. Більше ніхто. З її кімнати зникли усі речі, а ліжко залишилось застеленим ще з учорашнього вечора.


***

З конспектів Ірми Коник, теорія можливих світів:

Дві форми існування світу: текст і реальність.

Текст і реальність можуть переходити одне в одне шляхом

NB. Текстуальний опис реальних подій — теж лише текст, суб’єктивний переказ реальності (прикл.: "мозаїчна реальність" мас-медіа).

— віра в те, що події, які відбуваються в тексті, реальні.

— віра в те, що дійсні події — текст, вигадка.

: формування внутрішньої логіки вигаданого світу, сприйняття та очікувань щодо тексту (текстів).

приписування реальним подіям "текстуальних" законів, реальному світу — "вигаданих" стереотипів і установок.

Форми існування тексту: матеріальний текст (друкований, візуальний, аудіо і т.д.), вистава (гра), мистецтво; форми можуть перетинатися та взаємовпливати.

Сновидіння (+ стан афектації, трансу) — перебуває між текстом і реальністю.


***

Наступного дня визріла ідея здійснити тур по Школі. Звичайно, ми були вже добре знайомі з територією — зрештою, не так вже її і багато — але метою теперішньої екскурсії було з’ясувати походження "шаманських ритмів" і взагалі пошукати якісь матеріальні свідчення гіпотетичних безчинств, які тут кояться. Ініціаторами походу були Горан та його одногрупник Міхал, і ми були вдячні, що нам не довелося брати це в свої руки. Вирішено було дочекатися ночі, аби здійснити розвідувальні дії в таємниці від адміністрації.

Весь день, що передував героїчному походу, ми провели у стані нервового збудження, характерному для закоханого перед побаченням чи алкоголіка перед вечіркою. Правду (!) казав доктор Мілтон — обман, як і всяке інше задоволення, призводить до формування залежності… Втім, нам тоді було не до прискіпливого самоаналізу.

Крізь світлий морок сподівань того дня мені пригадується лише заняття професора Табора. Тема його лекції якраз гарно сполучалася з нашими переживанням — професор розказував про гру з глядацькими очікуваннями. Гай Табор був одним з небагатьох представників професорського складу, котрий виглядав адекватно власній дисципліні: він був високий, лисий, з золотою сережкою та чорними окулярами, котрі він рідко знімав навіть у приміщенні. Окуляри були потрібні для захисту від сліпучих променів слави, скромно пояснював професор. Загалом поводився пан Табор весело і цинічно, іноді навіть занадто. Наприклад, чого лише вартим був його коронний вислів "тримати глядача за ніздрі"? І це ще дуже делікатний варіант.

Виявляється, тримати глядача… ну там, за будь-що, можна за допомогою його ж власної допитливості, а також несподіванки та саспенсу. Допитливість в даному випадку означає схильність глядача формувати очікування щодо подальшого розгортання подій — очікування, котрі базуються на попередньому досвіді та культурних установках. Несподіванка — це обман глядацьких сподівань, тоді як саспенс — це просто затримка перед підтвердженням або спристуванням очікувань. Особливо мені сподобались хитрі прийоми для нагнітання напруги: псевдо-кульмінація і псевдо-фінал. Наприклад, ви вважаєте, що герой віддав богу душу, пристосовуєтесь до цієї думки, а тут, виявляється, що не віддав, а лише позичив. Під шумок, поки глядач радісно приходитиме до тями, іще багато чого можна провернути…

Нарешті настала ніч. Ті, хто мав намір взяти участь в нічній екскурсії, зібралися у верхній вітальні, і виявилося, що нас не так вже й мало. Тут були ініціатори — Горан і Міхал, залаштункові автори проекту — Еван, Дафна, Боян і я, прийшли також троє хлопців з групи Демінор, серед яких — Тоні та білявий Томаш, сусід Евана. На наше здивування, з’явились навіть бамбузлівці — Джані та Лора. Разом — одинадцятеро… На мою думку, трохи забагато, як для розвід-групи.

Було пів на першу ночі. За вікном було темно і вогко, на небі поволі ворушились тяжкі хмари; схоже, знову збиралося на дощ.

Ми — себто автори — розташувалися у кріслах, і, звично поналивавши собі чаю, чекали на розвиток подій. Демінорівці збуджено перешіптувалися, позираючи на нас, а коли я впіймала погляд Тоні, він чомусь відвів очі. Чому б це? Джані та Лора, котрих ніхто не сподівався тут побачити, сиділи мовчки, іронічно посміхаючись. Ця пара мене трохи нервувала… І де ж, цікаво, подівся отой їхній Алекс? Невже він проґавить таку нагоду?

— Шановне панство! — зрештою проголосив Горан, який, схоже, насолоджувався своєю провідною роллю, — ми з Міхалом тут розробили приблизний маршрут… Але з огляду на те, що нас виявилося більше, ніж ми розраховували, я думаю, може б нам розділитися? Половина з нас почне зі східного крила, і решта — із західного. Зустрінемось ми у великій залі лекційного корпусу. Ну, ви як?

— Західне крило — це адміністративний корпус, — задумливо промовив Еван.

— Ну, і що це значить? Думаєш знайти там сектантське лігво? — єхидно поцікавився Джані.

— Це значить — теліпатися по холоду через подвір’я. Так що я би почав зі східного крила, якщо ти не заперечуєш.

— Логічно, — гмукнув Джані, — Тоді я теж, якщо ти не заперечуєш.

Еван лише тяжко зітхнув, красномовно стенувши плечима. Кляті бамбузлівці просто не можуть не нашкодити! Що ж вони запланували?

Ми ще трохи посперечалися, хто куди йде, в результаті до західного крила вирушили лише п’ятеро — Горан, Тоні, Лора, Боян і я. Решта, особливо гонористі, відмовилися перетнути якихось тридцять метрів подвір’я. Ну й нехай. Особисто я вважала, що поблукати незнайомими нам адміністративними коридорами корисно як для загального розвитку, так і для саспенсу. О, модне слово вивчила, дякувати професорові Табору!

Отож, наша невеличка групка бігцем перетнула подвір’я і пірнула у темний хол адміністративного корпусу. Мені довелось побувати тут лише кілька раз, вперше — на славній церемонії посвяти, і потім ще по справах до наших славних викладачів. Але першого разу було темно, а потім якось не до того… Насправді ж, адміністративний корпус був значно цікавішим за наш. Тут, скажімо, у вітальні був справжній вікторіанський камін і старовинні пістолети на стіні, а у холі стояла колоритна статуя якогось зловісного джентльмена.

— Що то ще за старий пень? — тактовно поцікавилась Лора.

Боян скривився. Дуже вже не подобалась йому ця нахабна розмальована дівиця, але чого лише не зробиш в ім’я ідеї? Мій колега посвітив ламповим ліхтарем на підніжжя статуї, де проступив надпис Magus Muir, 1679. Боян завмер, щось бурмочучи під ніс.

— Це що, його ім’я? — знов встряла бамбузлівка.

Боян кинув на неї злий погляд.

— Це, наскільки я розумію, Девід Гакстон з Ратіллету, полум’яний протестант, під керівництвом якого пресвітеріанці у 1679 році нарешті зарізали архієпископа Шарпа.

— Кого зарізали? — вражено поцікавився Тоні.

— А, був тут один… — усміхнувся Боян, — релігійний діяч. Змінював свої переконання у відповідності з політичним режимом, а кому не подобалось — докладно пояснював сою точку зору в церковних підземеллях…

— Яке варварство, — осудливо прошепотів єзуїт, при чому не зовсім зрозуміло було, що саме він має на увазі. Ми вирішили не перепитувати.

Зрештою ми рушили далі. В корпусі було досить темно, а ліхтар майже зовсім не допомагав вирішити цю проблему. Добре хоч Горан вивчив маршрут заздалегідь, тож під його проводом ми перетнули хол і занурилися в темряву коридору. На першому поверсі розташовувалися кабінети наших професорів; зараз, звісно, тут нікого не було, лише в кінці коридору лунко рахував секунди величезний старий годинник. Ми пройшли повз масивні двері кабінетів, розглядаючи золочені таблички з іменами. Я відсторонено спостерігала, як світло ліхтаря викарбовує з темряви літери, і тут мені прийшло відчуття, що з цими іменами щось не так… Була якась спільна тенденція. Пан Фелоні, міс Демінор… Щось страшно знайоме…

— Горан, ти мені скажи, — раптом промовила Лора, перервавши мої роздуми, — Ти справді віриш в ту нісенітницю з лордами? Чи просто тобі заманулося поблукати темними коридорами?

— Тсс… — Горан приклав пальця до вуст, — Хай навіть наші професори — янголи небесні, але якщо нас тут побачать, довго доведеться пояснювати…

— Але в будь-якому разі, в цьому таки є щось підозріле, — шепотом промовив Тоні, невимовно мене здивувавши, — Хто з нас очікував такого навчання, збираючись сюди?

— Не знаю, чого ти очікував, а я цілком задоволена. Всі ці корисні навички можна буде потім застосовувати для реклами, промо-акцій… — замріяно повідомила Лора.

— Тшшш! Просив же, тихше!

Ми якраз піднімалися сходами на другий поверх, коли звідти почулися якісь голоси. От холера, не спиться комусь! Ми вклякли в стіну, намагаючись не дихати.

— А, Рене, ви нарешті принесли списки! Дуже вдячний, — почулося з-за повороту сходів. Голос, схоже, належав декану.

— Та нема за що. Я хотів лише пересвідчитись, що ми нічого не наплутали. Звечора не працювала камера 1-12, і я подумав…

— Не турбуйтесь, — небезпечно-лагідно мовив декан, — Все під контролем. Сподіваюсь, у вас ніхто нічого не запідозрив? Втім, так чи інак нам доведеться пришвидшити перехід до другої стадії проекту…

— Серйозно? Шкода… В мене були ще такі цікаві задумки… — я так і бачила, як він лукаво жмуриться, з-під лоба поглядаючи на декана, — Ну то що ж, гра починається за свистком арбітра.

— Ото ж бо й воно. Ну годі, йдіть спати, Рене.

— Вже сплю… Я ж сновида, пане декан. Я сплю і бачу сни, — пробурмотів він, позіхаючи. Почулися кроки, на щастя, в протилежному напрямку.

— Ха! — пробурмотів пан Фелоні, — Сни він бачить, диво з конопeль…

За мить його кроки теж затихли в глибині коридору. Іще кілька хвилин ми стояли, не рухаючись. Нарешті, Горан зітхнув і повільно прочинив двері.

— Здається всі пішли… — прошепотів він, — Ну що, будемо пробиратись потихеньку?

— А що лишається? — філософськи зауважив Боян, — Все одно до лекційного корпусу можна потрапити лише через другий поверх.

Ми, тепер уже зберігаючи максимальну обережність, підтюпцем рушили до переходу. Іти тут було легше, бо у вітальні ще не до кінця прогорів камін, і тьмяні відблиски вогню трохи розсіювали темряву.

Цікаво, про що ж говорили Бамбузл з Фелоні? Вони нам, звичайно, дещо підіграли, і їхню дискусію можна буде потім належно інтерпретувати. Але що вони обговорювали насправді?

— Про що ж вони говорили, га? — немов підслухавши мої думки, поцікавилась балакуча халепа на ймення Лора, щойно ми вийшли до переходу між корпусами, — Яка камера? Який проект?

— От, бачиш, а ти не вірила! — гордовито мовив Горан, — Тут у них, як ми і сподівалися, якась злочинна змова. Тобто, не те щоб сподівалися, а…

— Горан, це могло бути будь-що! Чого відразу змова? Вони могли обговорювати, наприклад, наші навчальні плани…

— Думаєш, навчальні плани обговорюють посеред ночі, крадькома, і кличуть проектом? — не витримала я.

— О, тебе забула спитати!

Ти ж бач, яка зараза! Боян співчутливо глипнув в мій бік. Ну нічого, ще прийде наша черга…

Нарешті ми вийшли з другого боку переходу і опинилися в лекційному корпусі. О такій порі тут було трохи моторошно: справді, в адміністративному корпусі хоч люди ночували, а тут було абсолютно порожньо. І килимових доріжок тут не було, тож наші кроки по кам’яній підлозі відбивали лункий ламаний ритм. Ми для звітності позаглядали до порожніх аудиторій, а потім спустились кованими сходами на перший поверх до великої зали.

— А де ж решта? — роззирнувся Горан, — Ще не прийшли? Що вони там, поснули?

Лора незалежно всілася на підвіконня.

— Вже мабуть і порозходились, — повідомила вона, — Справді, що таке ви сподівалися знайти? Лише підірвали всіх поночі блукати…

Горан роздратовано гмукнув

— А ти могла й не приходити. Тебе особисто ніхто не змушував іти з нами.

— Ага, щоб потім ви набрехали всій Школі про…

— Е, люди, — прошепотів Боян, — Ви не чуєте?

— Що?

— Голоси… Тихо! Слухайте…

Справді, чути було якісь голоси, але надто тихо, щоб можна було розібрати, про що мова. Ми із здивуванням роззиралися, шукаючи джерело звуків, серед яких ясно пролунав Еванів сміх. Схоже було, що голоси ці лунають звідкись знизу.

— Точно! — Горан ляснув себе по чолу, — Тут мусить бути підвал. Дверцята під сходами!

Дверцята були навіть не зачинені, так, провисали на старих петлях — видно було, ще тут переможним поступом пройшов загін наших товаришів. За дверима були короткі кам’яні сходи, котрі вели до підвального приміщення, досить великого, з низькими стелями, підтримуваними широкими кам’яними арками. Складалося враження, що це приміщення значно старше за всю шкільну псевдо-романську надбудову.

Коло протилежної стіни скупчився гурт наших колег, котрі розглядали щось у світлі потужного лампового ліхтаря. Коли наша група з’явилася на місці подій, якраз, схоже, вирішувалася якась палка суперечка — Еван і Джані стояли однин навпроти одного, випнувши груди, мов два бойових півні.

— Звідки я тобі візьму скривавлені шматки жертв? Ідіот! Думаєш, як екзекуція, так обов’язково гармидер навколо — море крові, купа трупів? Якщо вбивці, то і прибрати за собою не можуть?

— Мені докази потрібні, Еван!

— Очі роззуй! Мало тобі доказів? Думаєш, це приладдя гутаперчеве? З найближчого секс-шопу?

Дафна розсміялася в кулак. Решта присутніх теж ледве стримувало посмішки.

— А що там? — поцікавився Горан, — Ви знайшли штаб-квартиру місцевих збоченців?

— А, то ви! — зрадів Еван, — Ходіть сюди, в нас тут таке цікаве причандалля!

Ми підійшли ближче. Там, у невеличкій ніші стояв дивного вигляду стілець, до якого були прироблені металеві ланцюги з наручниками. Перед стільцем була наповнена вугіллям виїмка, а поряд лежало якесь потворне залізяччя.

— Так-так… — пробурмотів Боян, з ентузіазмом схиляючись над стільцем, — Цікаве поєднання…

— Тобі це щось говорить? — поцікавився Горан, — Ну, окрім того, що це схоже на інструмент для тортур?

— Говорить, е-е, просто репетує… Але я ніколи не бачив, щоб це так використовувалося. Бачите, це — penitant stool, "стілець спокути"…

— А, я знаю, що це! — раптом подав голос Тоні.

— Ну і?

— Це такий стілець, на котрий саджали звинувачених у скоєнні гріховних дій, ну, помірної ваги. Засуджений повинен був на ньому сидіти перед усією паствою протягом кількох днів, а то й тижнів. Це британська протестантська традиція, ми це в коледжі проходили… Малоприємне покарання, але ж ні про які тортури мова не йшла!

— От і я про те, — кивнув Боян, — але прошу звернути увагу: оці щипці призначені для відкушування язика… оці, гм, штуки — для зажимання пальців. Це теж британська традиція, але вже єпископальна. Весь цей інструментарій якраз проти протестантів і застосовувався. Зокрема, за вказівкою єпископа Девіда Шарпа, статуя вбивці якого стоїть в адміністративному корпусі…

Тоні і Томаш зацікавлено перезирнулись. Поєднання справді наштовхувало на певні висновки. Хоч і не всіх.

— Це ще нічого не значить! — обурився Джані, — Може, їм просто подобається тримати тут ці речі в якості, ну, музейних експонатів, чи що…

Міхал нахилився до вугільної ями і помацав її вміст.

— Це вугілля палили відносно недавно… — промовив він.

— Звідки ти знаєш? — здивувалася Дафна, — Ти що, можеш це на доторк визначити?

— Та ні. Ось, дивіться, — Міхал продемонстрував всім свою знахідку. Це була довга сірничина для запалювання камінів, — Навряд чи вони тут барбекю смажили, вам не здається?

Тепер вже ніхто не сміявся і не намагався виступити із запереченнями — всі поволі перетравлювали інформацію. Тяжко, тяжко людям давалася віра в щось таке невірогідне, як тортури "в британській традиції"… Я могла пишатися — автором ідеї з сірничиною була я, і он скільки, виявилося, вона заважила! Справді, як казав Рене Бамбузл, можна обійтись і без дорогих спец-ефектів…

І тут, в той момент, коли товариство вже було готове зробити певні висновки, сталося неочікуване. Ліхтар в руках Лори — вона взяла його від Бояна, поки той вивчав стілець — повільно згас.

— Я нічого не роблю! — з викликом повідомила вона, — Він сам… Напевне, батарейка сіла.

Нас відразу ж обступила незатишна темрява — все ж таки, одного ліхтаря було зовсім не досить для освітлення такого великого приміщення. Почувся рип дверей, що вели до підвалу, і кроки сходами. За мить ми побачили у непевному світлі ліхтаря, що до нас наближається група невідомих в темних балахонах з капюшонами. Ух, це був страшний момент! Навіть я, котра знала походження тортурного залізяччя, і то здригнулась, уявивши, що то могли бути ті самі Лорди, котрі здійснювали тут регулярні екзекуції.

— Сьогодні, нечестиве кодло, — лунким баритоном промовила одна з фігур, — прийшла ваша черга спокутувати свої гріхи перед Конгрегацією!

Ефектна пауза.

— Швидко скидайте штани і повертайтесь задом! — тонким фальцетом додав його супутник.

Ну, тут, звісно, всі вибухнули реготом, в першу чергу самі прибульці. Це, ясна річ, були Алекс і компанія. Кляті бамбузлівці зіпсували нам весь ефект! Відразу з’ясувалося, ніяка батарейка в ліхтарі не сіла, просто підступна Лора скрутила йому живлення. Тепер ліхтар знов ввімкнули, і підвал наповнився світлом і життєрадісним гомоном. Підтримувати всезагальну радість нам було важко, адже ж, скільки праці, і все намарне!

— А ну, що ви тут таке знайшли? — вирішив поцікавитися бармаглот. Він нахилився і безцеремонно підняв щипці для відкушування язика, — Ой, плоскогубці!

Ще один спалах сміху. Ну зрозуміло, після таких малоприємних переживань, людям просто необхідна позитивна розрядка… Серйозність моменту була втрачено безповоротно.

— О, а це що за ряднина? — запитав Алекс, риючись в приладді.

— Яка ряднина? — не зрозумів Еван.

Ми перезирнулися. Ніякої ряднини не планувалося.

— А ось! — він витяг з-під залізного ящику шмат тканини червоного кольору.

Цей шматок був нерівно відірваний від цілого, брудний і вимащений в золі. Тканина була схожа на трикотаж, з якого шиють светри. Якусь мить я пригадувала, де я таке вже бачила… А потім згадала.

— Цей шмат светра належав Анні, нашій одногрупниці, котра зникла два тижні тому, — ламким голосом повідомила я.

Сміх відразу затих. Люди дивилися на мене, і бачили, схоже, непідробний, абсолютно автентичний переляк на моєму обличчі. Я дивилася на них, і бачила подив, розгубленість і… Мабуть, страх? Але ж ми цього не планували! Чорт, що це значить?

Ніхто не зміг мені відповісти.

РОЗДІЛ IV. GOSSIP’S BRIDLE

Як я вже казав, єдиний шлях до серця жінки лежить через катування. Запевняю вас.

Маркіз де Сад

Однієї ночі, десь за тиждень по нашій екскурсії до шкільного донжону, я прокинулась від жахливого зойку. При чому, не свого. Дивне і неприємне відчуття — прокинутись від такого страшного звуку, а потім лежати в темряві, в заціпенінні гадаючи, що б це таке могло бути…

Тоні підвівся на лікті і роззирнувся.

— Ірма?!

— Це не я, дурню. Якби то я волала, ти б посивів… Це, мабуть, в сусідів щось скоїлось. Хто тут живе, справа від нас?

— Якісь дівчатка. Ця, як її, Лора…

— А, справді, Лора і Ангела.

Мій сусід підхопився з ліжка і рушив до дверей.

— Та не переймайся, певне там щось комусь примарилось… Звичайна справа.

Так він мене і послухав. З коридору вже долинали кроки і стурбовані перемовляння. Тоні висунувся з дверей і поцікавився новинами. Як повідомили найбільш поінформовані, Лорі наснився страшний сон, от вона і вирішила поділитись своїми переживаннями з широким загалом.

— Я ж казала! — позловтішалась я, — А ти, ледве штани натяг, кинувся рятувати ображених і знедолених!

— Ти так говориш, наче я вчинив щось… неналежне. А що, як справді комусь потрібна була б допомога?

— Ага, потримати бідолашну Лору за ручку і заспівати їй колисаночку.

— Ірма, я розумію причини твого ставлення до неї, але ж будь-що може трапитись…

— Правда? А ти ж мені доводив, що немає жодних підстав для занепокоєння.

Тоні не відповів. Він стояв лицем до вікна, щось там розглядаючи крізь густу темряву. Мені було видно лише його спину. Цікаво, чи може хороший актор передати почуття своїм, так би мовити, заднім фасом? Якщо так, то можна сказати, що на його спині проступали глибокі сумніви.

— Розкажи мені про Лордів, — раптом попросив він.

Я розповіла йому, що знала. Певна, Боян краще би впорався з цим завданням. Мені б таку пам’ять! Але зрештою, звідки мені знати про Лордів? Сказати, "ми вигадали цю дурницю" якось язик не повертався. Хоча треба би. От уже другий тиждень, як наша містифікація припинила бути актуальною, але ми все ніяк не могли відмовитись від дорогої серцю вигадки. Неочікуваним результатом нашої розвідки були свідчення, які заперечували офіційні пояснення зникнень наших колег. Це вселяло підозри і, — частково підтверджувало нашу теорію. Чесно кажучи, в мене виникли деякі сумніви щодо доцільності подальшого годування колег локшиною. Я якось обмовилась про це і… ніхто мене не зрозумів. Еван сказав, що відмовитись від нашої теорії зараз — це визнати свою поразку, адже ж іще невідомо, звідки взявся той шматочок тканини. Може її бамубзлівці підкинули, висунула гіпотезу Дафна. Після цього, звичайно, ніхто й чути не хотів про оприлюднення правди. Може воно, зрештою, так і було…

А тим часом відбувалася ескалація нервової напруги. Ми слухали викладачів, і вгадували: брешуть? Приховують? Прикидаються? Звісно, навчальний процес це не полегшувало — викладачі ображались, влаштовували немилосердні контрольні, а декан читав моралі і обіцяв різні адміністративні санкції. В результаті, звісно, всі ходили роздратовані і злі. А тепер от кричати ночами почали. Що ж воно далі буде?

Схоже, цієї ночі багато хто відбував час теревенями — на парі пана Ольберта більшість з нас непристойно позіхала, а Боян, примостившись у куточку, взагалі прикимарив. Правда, професор не ображався — він був захоплений власною оповіддю, в якій, схоже, якраз наближався кульмінаційний момент.

— … тому я дозволив собі вдосконалити теорію доктора Мендози про так звані альфа-вузли — точки біфуркації вірогідностей, додавши поняття про бета-вузли, точки збігу вірогідностей, себто, умовно кажучи, факти, які відбуваються за будь-якого розвитку подій.

Професор Ольберт переможно оглянув аудиторію, певно, уявляючи перед собою якийсь високомудрий симпозіум і самого Мендозу, враженого, ледь не до інфаркту, сміливістю ольбертівської теорії.

— Скажімо, смерть… — планував було пан Ольберт проілюструвати своє нововведення, аж раптом почувся стук в двері. Двері прочинилися відразу ж — гість явно не завдавав собі клопоту чекати на дозвіл.

Це був доктор Мілтон.

— Пане Ольберт, — повідомив він, — декан Фелоні бажає бачити всіх у своєму кабінеті. Прибула делегація з Сент-Ендрюзу.

— Я перепрошую, — холодно відповів професор, — ви не бачите? В мене лекція. Я прийду, як тільки звільнюся.

— Стівене, ви мене дивуєте… — з м’який докором промовив доктор.

Ми — навіть ті, хто досі ледь не засинав, — нашорошили вуха.

— Ви знаєте моє ставлення до проекту, Альберте. І, зрештою, я навіть не належу до оргкомітету. Немає жодних підстав…

— Помиляєтесь. До нас завітав куратор.

— Так скоро? — розгубився пан Ольберт, — Гаразд…

Він повернувся до нас.

— Прошу пробачення, я змушений іти. Можете бути вільні. Прошу дочекатися наступної пари у загальній залі.

Доктор Мілтон, усміхаючись, почекав, доки Пан Ольберт збере свої дрібно пописані папери, потім з іронічною поштивістю прочинив перед ним двері.

Як тільки двері за викладачами зачинились, ми підскочили до вікон. Звідти відкрилось дивовижне видовище — на шкільному дворі стояв шикарний Роллс-Ройс, двері якого були прочинені, а поряд сновигали два молодики в костюмах, темних окулярах та з раціями в руках.

— Ого! — вражено мовив Еван, — Цікаво, хто ж цей їхній куратор? Прем’єр-міністр? Голова МІ-3?

— Такі люди ні до кого не їздять, — похмуро повідомив Влад, — Їздять до них. І не з власного бажання.

— А що ще за проект? — поцікавилась Дафна, ліниво потягуючись, — Ірма, ти казала, ви тоді чули щось подібне.

— Справді, було таке. І, крім того, Бамбузл говорив про якісь камери…

— А, я ж казала! — підскочила Дафна, — Це мусить бути realty-show! Треба було брати цю версію. Це б усе пояснило! Навіть зникнення — справді ж, ви знаєте, як це робиться — глядачі голосують і когось вилучають з шоу… Нам би всі відразу повірили!

— Дафна, — обережно поцікавилась я, — А що, як і справді…?

— Що, справді? — не зрозуміла вона, — Це ж гра!

Вона роззирнулась у пошуках підтримки.

— Е, ви що? Що, справді, думаєте…? Та ні, які дурниці! Ну, народ, ви чого?

Ми замислились. Потім один за одним почали роззиратись, шукаючи очима відео-приціли.

— А цікаво, — зашарівшись, збуджено поцікавилась Ангела, — в душі теж камери ставлять?

— Звичайно ж ставлять, — заусміхався Едгар, — А потім влаштовують кіносеанс для вибраних, під пиво і попкорн… Слухайте, яким вдідька збоченцям ото треба?

— Наприклад, отим, котрі щойно прибули на чорному Роллс-Ройсі, — резонно зауважив Боян.

Ми знов прикипіли до вікон. Деякий час нічого не відбувалося, та нарешті з адміністративного корпусу вийшли двоє — молодий білявий чоловік і старший, сивий і огрядний. Щось у статурі молодшого здалося мені знайомим… Темрява, чорні мантії… Зрештою, я згадала.

— Люди… — прошепотіла я, — А я знаю отого блондина! Ну, не так щоб особисто, але я вже бачила його.

— Де? Коли?

— А пам’ятаєте, на посвяті… Цей молодик ховався за подіумом. На ньому була напівмаска. А ще він шкірився, мовби то був цирк на замовлення…

— Ти впевнена? — з сумнівом покосися на мене Еван, — Цікаво, хто ж це?

— А я б на вашому місці особливо у вікна не висовувався, — раптом порадив Ганс.

— Це ще чому?

— Нас же просили зачекати наступної пари у загальній залі.

— Так там же вікна виходять на іншу сторону! — обурився Боян.

— Саме це я й мав на увазі.

Ми збентежено перезирнулись.

— Так, що, ходімо тоді? — запропонував Еван, — Все одно нічого цікавого більше не покажуть — вони вже від’їжджають.

— Ну, якщо в них тут повсюди камери, то нам це все одно не допоможе, — дещо роздратовано докинула Дафна.

— Не переймайся, — втішив її Едгар, — якщо це realty-show, то головне, аби глядачам не було нудно.

— Якщо це realty-show, то мене тут завтра не буде! — пообіцяла Дафна.

У загальній залі зібралася значна частина студентства. Від збуджених перемовлянь гуло як у вулику. Дійсно, нарешті щось відбувається. А то все якісь дурні баєчки, вигадані то одними народними умільцями, то іншими.

— Ну, ви щось бачили? — радо зустрів нас Горан.

— О, там таке! — похмуро мовив Боян, — Загін спецназу з от-такенними бузуками…

— Е-е, Боян, — сіпнула його за рукав Ангела, — Бузука — це такий музичний інструмент типу мандоліни… Ти, мабуть, хотів сказати, з от-такенними "базуками".

— А, красно дякую… Так от, з от-такенними мандолінами, тьху…

Люди почали потихеньку відмерзати, проклюнулося кілька непевних посмішок. І все було б добре, але, як завжди, чогось бракувало для повного щастя.

— Послухайте їх лише, — звернулась до громадськості Лора, — Навчались би собі спокійно, аби не їхні ідіотські вигадки. От і тепер, до декана керівництво приїхало — а ми влаштовуємо якийсь дурний ажіотаж!

— Хто б казав! — гмукнув Боян, — Хто в нас тут ночами репетує? Мабуть, найбільш помірковані та розважливі?

З виразу обличчя Лори схоже було, що вона готова роздерти Бояна на шматки. Тільки зараз я помітила, що вона сьогодні зовсім не нафарбувалася, тоді як раніше хизувалася товстим шаром добре втрамбованої краси, викликаючи в Дафни заздрісну огиду. Без косметики Лора нагадувала не ту розбещену фіфу, якою я її знала, а швидше маленьку розбещену дівчинку. Але дівчинку тендітну і вразливу.


  • Страницы:
    1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10